Ημέρα Φιλοζωΐας

Πανελλήνιας Σχολικής Ημέρας Φιλοζωίας

Με απόφαση του Υπουργείου Παιδείας, η 4η Απριλίου, που είναι Παγκόσμια Ημέρα Αδέσποτων Ζώων, στην Ελλάδα καθιερώθηκε ως Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας.

Στο πλαίσιο αυτό, το Γυμνάσιο Αλιάρτου υλοποίησε μια παιδαγωγικά κατάλληλη εκπαιδευτική και περιβαλλοντική επίσκεψη σε μια φάρμα εκτροφής ζώων στην Κωπαῒδα, όπου υλοποιήθηκαν οι ακόλουθες δράσεις:

•  Ζωοδρομία,
  •  Παιχνίδια ρόλων αναφορικά με τη σχέση ανθρώπων και αδέσποτων ζώων,
  •  Μια δράση με θέμα «Το παράξενο ζώο», και
  •  Δημιουργία οικολογικών ταϊστρών με τη χρήση πλαστικών μπουκαλιών.

Μέσα από το παιχνίδι στη φύση και τη γνωριμία τους με διάφορα οικόσιτα ζώα, οι μαθητές μας εξοικειώθηκαν με την παρουσία των ζώων και ενημερώθηκαν για τις συνθήκες εκτροφής τους. Παράλληλα, καλλιεργήθηκε η ευαισθησία και ενσυναίσθηση των παιδιών όσον αφορά τις ανάγκες και τα δικαιώματα και αυτών των ζωντανών όντων, η φροντίδα και σεβασμός των οποίων είναι έκφραση πολιτισμού.

Ευχαριστούμε θερμά την εταιρεία VAM Properties για την υποδοχή και ιδιαίτερα τον κο Ταουφίκ Μοτάζ για την ξενάγηση των μαθητών στις εγκαταστάσεις τις εταιρείας.